מאמרים אחרונים באתר
1
בעת ההתקשרות עם משרד החקירות, וודאו כי אתם מקבלים הזמנת עבודה ובה מצוינים כל הפרטים שסגרתם בעל פה, לרבות עלות שעת העבודה. ...
2
לא תמיד האיתור מבוצע על רקע סיבות רגשיות או בנסיבות חיוביות, אלא פעמים רבות יש צורך לאתר גורם על רקע כלכלי, כמו לדוגמא אדם אשר חייב כספים וברח. חוקר פרטי כותב על ביצוע חקירות לאיתו...
3
איכותו של מעקב טוב נמדדת בראש ובראשונה לפי תכונותיו של החוקר הפרטי. על מנת לבצע מעקבים איכותיים על החוקר להיות מסוגל להיטמע בשטח ולהסוות עצמו, להיות בעל תושייה ואינטליגנטי. \ מאת א...
בדיקת פוליגרף - דגשים לבדיקת הפוליגרף
בדיקת הפוליגרף מהווה כלי חשוב במערכת המשפטית היות ולא פעם היא מסייעת לצדק לצאת לאור. על מנת לסייע לגלגלי הצדק, ישנם כמה קריטריונים שצריכים להתקיים במקביל, במטרה להבטיח את אמינות הבדיקה. במאמר הבא נערוך היכרות עם בדיקת הפוליגרף וננסה להבין מתי נכון לעשות בה שימוש.

מהי בדיקת הפוליגרף?

עוד לפני שנדון בשימושיה של הבדיקה, חשוב שנבין לעומק מה היא בוחנת. הפירוש הישיר של המילה 'פוליגרף' היא גרפים רבים. מדובר במכשיר המשמש לצורך אבחון שקרים, ומטרתו לבחון מספר פרמטרים לא רצוניים של תגובות פיזיולוגיות הנקלטות מגוף הנבדק, כגון: לחץ דם, דופק, נשימה, הזעה ומוליכות חשמלית של העור.

הבדיקה מבוססת על הנחת היסוד כי מערכת העצבים אינה ניתנת לשליטה, כפי שרבים סוברים, ובוודאי שגם לא לשינוי. עם זאת, על מנת שהבדיקה תהיה אמינה, יש להקפיד על שילוב בין מכשיר תקני לבין מומחה פוליגרף שעבר הסמכה מתאימה. היעדר אחד הפקטורים הללו עשוי להטיל צל גדול באשר לנכונותה של הבדיקה.

כיצד מתבצעת בדיקת הפוליגרף?

על מנת להבטיח בדיקת פוליגרף אמינה, יש צורך בניסוח שאלות הולם, ולשם כך על הבודק לקבל את חומר הרקע לבדיקה, חומר אשר ישמש עבורו ככלי עזר. השאלות מוכרחות להיות מנוסחות באופן אופטימאלי על מנת להגיע לתוצאות המירביות, כאשר התנאי המרכזי הוא בניסוח שאלות לא תהיינה מיוחסות לכוונות אלא למעשים בלבד, על מנת שלא ניתן יהיה להעניק להן פרשנויות שונות.

קודם הבדיקה הבודק מקיים שיחה עם הנבדק: השיחה מתקיימת בחדר שקט ואטום, ללא אביזרים בולטים שיוציאו את הנבדק מריכוז. כמו כן, הבודק מוכרח לוודא עם הנבדק את מצבו הבריאותי והנפשי על מנת לבדוק מידת התאמתו לפוליגרף.

אחרי שמיעת גרסת הנבדק מנוסחות השאלות הרלוונטיות על ידי הבודק והנבדק בהסכמתו ובחתימתו על מסמך ייעודי. השאלות אמורות להיות ברורות, קצרות ופשוטות, כאשר על הנבדק לענות עליהן בחיוב או שלילה בלבד. הבדיקה המתבצעת כוללת גם שאלות ביקורת שאמורות להוות אינדיקציה לתגובותיו של הנבדק בעת שהינו אומר אמת או משקר, והן אמורות לשמש כמעין טסט.

בסיום הבדיקה מנתח מומחה הפוליגרף את הרישומים, במידה ויש חזרה על תגובות פיזיולוגיות בשאלות הרלוונטיות , זאת אינדיקציה לאמירת שקר. באשר לנתוני הדיוק של מכונת הפוליגרף, מקובל לומר כי המכונה מדייקת בכ-70%-90% מהמקרים.

מתי עושים שימוש בבדיקה?

בדיקת הפוליגרף לא מתקבלת כראיה במשפט הפלילי, ולכן המשטרה מבצעת בה שימוש רק כאינדיקציה לבדיקת גרסאות חשוד. בתחום האזרחי לעומת זאת, בתי משפט ואף בתי דין רבניים שולחים לבדיקת פוליגרף מתדיינים אשר הביעו נכונותם לקבל את תוצאות הבדיקה כמחייבות. בתי משפט לתביעות קטנות למשל, נוהגים ליישב תביעות על ידי שליחה לפוליגרף.

גופים נוספים שעושים שימוש תדיר בבדיקות הפוליגרף הן חברות ביטוח עורכות הסכם עם המבוטח לאימות גרסתו, מקומות עבודה אשר עורכים מיון וסינון עובדים לפני קבלתם לעבודה, מוסדות, מפעלים וחברות המסתייעים בבדיקת הפוליגרף לאיתור חשודים בגניבות, טוהר מידות, עברות מרמה, הטיית מכרזים, קבלת שוחד ועוד.

חברות כמו ברינקס לדוגמא, ואף שרותי הבטחון וזרועות הבטחון, מבצעים בדיקות פוליגרף למיועדים לתפקידים רגישים. גם בתחום האישי המשפחתי מסתייעים בני זוג בבדיקת הפוליגרף בנושאי הזוגיות בגידות וכיוצ"ב. שכפי שניתן לראות, לבדיקת הפוליגרף קיימים שימושים רבים ומגוונים בתחום המשפט האזרחי.

כיצד בוחרים בודק פוליגרף?

במדינת ישראל אין חוק המגדיר מי רשאי להפעיל מכשיר פוליגרף ומי לא, ולכן, ניתן למצוא בשוק בודקים רבים אשר הכשרתם בתחום היא אפסית. למעשה היום כל מי שלמד בקורס מזורז במסגרת פרטית יכול לפרסם עצמו כבודק פוליגרף ולהתהדר בנוצות שאינן שלו. לפיכך, חשוב לבדוק מהו הרקע המקצועי של הבודק ומהו הוותק שלו בתחום הבדיקות. כמו כן, מומלץ לבחון האם הבודק רשום באחד האיגודים המחזיקים אצלם בעלי מקצוע מהשורה הראשונה.

מאחר שמדובר בנושא רגיש שטרם הוסדר בחוק, על המדוכה בכנסת עומדת כבר זמן רב הצעה לחוק שיסדיר את נושא העיסוק בפוליגרף, היות ומדובר כאן בדיני נפשות. עד שהצעת החוק תעבור לסדר היום, ובהיעדר חוקים קונקרטיים אחרים, ישנה חשיבות קריטית לבחירה בבודק פוליגרף מתאים.
קבלת הצעת מחיר ו\או פרטים נוספים
מלאו את הפרטים הבאים בכדי לקבל הצעת מחיר ו\או פרטים נוספים בנושא שירותי בדיקת פוליגרףאיפה אני באתר?
ראשי > שירותי בדיקת פוליגרף

צרו קשר
במידה והנכם מעוניינים לקבל הצעת מחיר ו/או פרטים נוספים אודות שירותים לעורכי דין, מלאו את הטופס הבא:

ההמלצה שלנו
URL בנייה וקידום אתרים
מאז שנת 2005 ועד היום, חברת URL בנתה וקידמה את אתריהם של משרדי עורכי דין רבים. עורכי דין אשר יפנו לחברה ויציינו שהגיעו דרך האתר LawService יזכו להנחה של 15%!
URL בניית אתרים